Miesięczne archiwum: Listopad 2019

Przegląd urazów kolana cz.1

Kolano to bardzo skomplikowany staw, który codziennie znosi duże obciążenia. Nietrudno więc o jego uszkodzenie. Na kontuzje szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Ale również Ci, preferujący siedzący styl życia, mogą znaleźć się w grupie ryzyka. Tak naprawdę bowiem wystarczy jeden nieuważny krok, by uszkodzić delikatny staw kolanowy. Jakie urazy najczęściej dotykają tę partię ciała i jak im przeciwdziałać? O ... Przeczytaj więcej »

Zespól trzaskającej łopatki – jak powstaje, czym się objawia i jak leczyć? Cz.2

Dziś kontynuujemy temat rozpoczęty w poprzednim artykule. Przedstawiliśmy już, jakie są przyczyny i mechanizm powstawania zespołu trzaskającej łopatki. Poznaliście również jego objawy. Dziś przejdziemy do sposobów leczenia, skutecznych na każdym etapie zaawansowania schorzenia. Zapraszamy do lektury. Zespół trzaskającej łopatki – diagnoza Diagnozowanie zespołu trzaskającej łopatki odbywa się u lekarza ortopedy. Specjalista wykonuje badania palpacyjne, a także używa stetoskopu, by móc ... Przeczytaj więcej »

Zespól trzaskającej łopatki – jak powstaje, czym się objawia i jak leczyć? Cz.1

Zespół trzaskającej łopatki to kolejna dolegliwość objawiająca się charakterystycznym trzaskiem i przeskakiwaniem podczas poruszania, w tym przypadku ręką. Schorzeniu dodatkowo towarzyszy ból, który w dłuższej perspektywie może stać się bardzo uciążliwy. Jakie są przyczyny zespołu trzaskającej łopatki, jaki jest jego mechanizm oraz co zrobić, by mu zapobiegać i leczyć? O tym w dzisiejszym artykule. Trzaskająca łopatka to dolegliwość dotycząca przestrzeni ... Przeczytaj więcej »

Biodro tancerza – czy dotyczy Ciebie?

Biodro tancerza, zwane inaczej biodrem trzaskającym lub przeskakującym to dość popularne zjawisko. Szacuje się, że dotyczy od 10 do 20 % całej populacji. Czym się charakteryzuje? Jego głównym objawem jest głośne i odczuwalne, ale niebolesne, przesuwanie się pasma powięziowego nad występem kostnym krętacza kości udowej. Czy dolegliwość ta wymaga leczenia? A jeśli tak, to jak ono przebiega? Odpowiedzi na te ... Przeczytaj więcej »

Palec trzaskający – jak się objawia i jak go leczyć?

Palec trzaskający to uciążliwa dolegliwość, która może utrudniać wykonywanie nawet najprostszych czynności. Nieleczona znacznie upośledza funkcjonalność dłoni, której dotyczy. Skąd się bierze, jak jej zapobiegać i jak wygląda leczenie? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Palec trzaskający, zwany także strzelającym, przeskakującym lub zatrzaskującym dotyka najczęściej palca serdecznego którejś z dłoni, a czasem kciuka. Może również rozprzestrzenić się na palec ... Przeczytaj więcej »