Miesięczne archiwum: Sierpień 2019

Ból śródstopia – skąd może się brać?

Ból odczuwany w okolicach śródstopia może mieć wiele przyczyn. Mogą one wynikać z dość prozaicznych problemów, jak niewłaściwy dobór obuwia, jak i z tych o wiele poważniejszych, które należy skonsultować z lekarzem. Ból śródstopia – skąd się bierze? O tym w artykule! Jak zbudowane jest śródstopie? Śródstopiem nazywa się pięć podłużnych kości, które są połączone za sprawą stawów z kośćmi ... Przeczytaj więcej »

Jak wrócić do siebie po złamaniu obojczyka?

Obojczyk stanowi kość długą będącą połączeniem mostka i łopatki. Jego złamania są spowodowane najczęściej pośrednim urazem. Złamanie to może mieć miejsce także podczas porodu. Jak wygląda rehabilitacja? W jaki sposób może zostać złamany obojczyk? Obojczyk to jedna z najbardziej widocznych kości, który przyjmuje kształt litery S. Jeśli posiada jamę szpikową, to jest ona niewielka. Z reguły po prostu jej nie ... Przeczytaj więcej »

Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.3

Wiesz już, wygląda proces rehabilitacyjny w pierwszych godzinach i dniach po udarze mózgu. Jak jednak powinny przebiegać dalsze działania, by pacjent całkowicie wrócił do zdrowia i pełnej sprawności. O tym piszemy w dzisiejszym artykule. Długofalowa rehabilitacja po udarze Działania rehabilitacyjne w późniejszym czasie powinny zostać dostosowane do stopnia zaawansowania udaru i jego powikłań. Ćwiczenia powinny być regularne, najlepiej codzienne i ... Przeczytaj więcej »

Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.2

W poprzednim artykule rozpoczęliśmy temat powrotu do zdrowia po udarze mózgu, omawiając działania wstępne, które powinny mieć miejsce właściwie zaraz po diagnozie, czyli w pierwszych godzinach po incydencie udarowym. Jak rehabilitacja przebiega w kolejnych fazach? Szczegóły znajdziecie w dzisiejszym artykule. Rehabilitacja przyłóżkowa To pierwszy etap rehabilitacji, który ma miejsce właściwie od razu, gdy pacjent trafi do szpitala. Polega przede wszystkim ... Przeczytaj więcej »

Powrót do zdrowia po udarze mózgu cz.1

Udar mózgu przestał być chorobą ludzi w podeszłym wieku. Coraz częściej słyszy się, że dotyka czterdziesto-, a nawet trzydziestolatków. W momencie wystąpienia nigdy nie wiadomo, jaka będzie jego skala i długofalowe skutki, wiadomo jednak, że najlepszym sposobem powrotu do zdrowia jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Jak ona wygląda? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Udar mózgu to groźna przypadłość, ... Przeczytaj więcej »

Czym jest miastenia?

Miastenia to choroba, która utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym. Nie pozwala choremu na wykonywanie czynności, które dotychczas nie były dla niego problemem. To nie tylko duży problem fizyczny, ale także dyskomfort psychiczny. Czym objawia się miastenia? O tym w dzisiejszym artykule! Miastenia – choroba autoimmunologiczna Miastenia jest rodzajem choroby autoimmunologicznej. Oznacza to, że swoje źródło ma w niewłaściwym funkcjonowaniu układu ... Przeczytaj więcej »