Miesięczne archiwum: Czerwiec 2019

Wanna czy prysznic? Co powinno znaleźć się w łazience osoby starszej?

Z biegiem lat zaczynamy tracić dawną sprawność ruchową. Ten stan potęgują nierzadko rozmaite choroby. By zadbać o swoją wygodę na co dzień, powinniśmy dostosować otoczenie do swoich potrzeb. Jednym z najważniejszych pomieszczeń jest łazienka – a w niej miejsce do kąpieli. Podczas aranżacji tego wnętrza zastanawiamy się, które wyjście będzie lepsze – wanna czy prysznic? Dziś postaramy się odpowiedzieć na ... Przeczytaj więcej »

Zakwaszenie organizmu – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania

Zakwaszenie organizmu to coraz częstszy problem pojawiający się u ludzi, szczególnie żyjących w dużych miastach i krajach wysoko rozwiniętych, choć nie tylko. Tę przypadłość można na swój sposób utożsamić z chorobą cywilizacyjną, bo często spowodowana jest stresem, szybkim tempem życia, używkami czy nieodpowiednim odżywianiem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele dolegliwości, z którymi borykamy się na co dzień, jest ... Przeczytaj więcej »

Jak zapobiegać odleżynom?

Osoby, które ze względu na swój stan zdrowia, są zmuszone do ciągłego zajmowania pozycji leżącej bądź siedzącej, są narażone na występowanie odleżyn. Czym są te specyficzne uszkodzenia skóry? Jak im zapobiegać? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy! Czym są odleżyny? Najprościej rzecz ujmując, odleżyny są ranami powstałymi na skórze. Uszkodzone zostają także tkanki oraz kości znajdujące się pod nią. Powodem ... Przeczytaj więcej »

Lateralizacja rzepki – czym jest i jak ją leczyć?

Lateralizacja rzepki to jedna z najpopularniejszych kontuzji stawu kolanowego. Dotyka zazwyczaj osoby regularnie uprawiające sport. Nie da się jej nie zauważyć, gdyż towarzyszy jej duży ból. O tym, co jest przyczyną kontuzji i jak przebiega leczenie, dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Staw kolanowy składa się 3 części – kości udowej, piszczelowej i znajdującej się między nimi rzepki. Ta ostatnia powinna ... Przeczytaj więcej »

Alloplastyka stawu kolanowego – na czym polega?

Alloplastyka znana jest także pod nazwą endoplastyka czy endoprotezoplastyka. To zabieg chirurgiczny, dzięki któremu uszkodzone struktury organizmu mogą być zastąpione sztucznymi. Staw kolanowy to element, który oprócz stawu biodrowego zostaje najczęściej wymieniony na endoprotezę. Czym jest alloplastyka? W alloplastyce chodzi o to, by zastąpić zużyte elementy organizmu sztucznymi częściami. Zniszczenie struktur jest spowodowane urazami bądź chorobami na przykład takimi jak ... Przeczytaj więcej »

Zaburzenia równowagi u seniora – przyczyny, diagnoza, leczenie Cz. 2

Dziś kontynuujemy temat rozpoczęty w poprzednim artykule. Wiecie już, jakie mogą być przyczyny zaburzeń równowagi u seniorów, a dziś poznacie ewentualne konsekwencje tego schorzenia. Przedstawimy także sposoby diagnozy tej dolegliwości oraz możliwości leczenia. Zapraszamy do lektury. Konsekwencje zaburzeń równowagi u seniorów Najbardziej oczywistą, ale też najgroźniejszą konsekwencją są upadki, które, u seniorów, mogą wywołać trudno gojące się złamania. Ze względu ... Przeczytaj więcej »

Jak zadbać o osobę w czasie rekonwalescencji?

Czas rekonwalescencji może upływać naprawdę bardzo różnie. Zależy to od wielu czynników – przebytej choroby, zapewnionej opieki, kondycji pacjenta, a także wsparcia ze strony bliskich w momencie dochodzenia do zdrowia. Asystując osobie, która niedawno doznała uszczerbku na zdrowiu, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Jakich? Stosujmy się do zaleceń lekarza Po wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje zazwyczaj listę zasad, których musi ... Przeczytaj więcej »

Zaburzenia równowagi u seniora – przyczyny, diagnoza, leczenie Cz. 1

Zaburzenia równowagi w wieku podeszłym mogą mieć różnorakie przyczyny. Kiedy wystąpią, seniorzy próbują ratować się stosowaniem kul ortopedycznych, balkoników rehabilitacyjnych, a nawet wózków inwalidzkich. Jednak nie tędy droga. Problem bowiem może narastać, a do tego być objawem groźnej choroby. Nie warto bagatelizować tej sytuacji, tylko jak najszybciej udać się do lekarza w celu diagnozy. Przeczytajcie też nasz dzisiejszy artykuł i ... Przeczytaj więcej »