Miesięczne archiwum: Kwiecień 2019

Sarkopenia – choroba osób starszych

Sarkopenia to jedna z chorób, które dotykają nas w podeszłym wieku. Powoduje poważne zmiany w obrębie mięśni szkieletowych. Przez to u chorego zmniejsza się masa mięśniowa, co powoduje utratę pierwotnej sprawności. Ten często przy poruszaniu musi korzystać z pomocy podpórek czy balkoników rehabilitacyjnych. Po czym poznać sarkopenię? Jakie są jej objawy? Czym jest sarkopenia? Sarkopenia to choroba, która dotyka osoby ... Przeczytaj więcej »

Z czego może wynikać ból kolana?

Problemy z kolanem mogą pojawić się w każdym wieku i niezależnie od tego, jaką kondycją cieszy się dana osoba. W dzisiejszym artykule omówimy klika powodów, dla których możemy odczuwać bóle stawu kolanowego. Zapraszamy do lektury! Jogging – czy zawsze zdrowy? W wielu przypadkach to właśnie po bieganiu zaczynamy odczuwać ból kolana. Dlaczego się tak dzieje? Czy sam jogging jest szkodliwy? ... Przeczytaj więcej »

Na czym polega rdzeniowy zanik mięśni?

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to genetyczna choroba, która polega na stopniowym osłabieniu, a później zaniku mięśni. Niektórzy cierpią na nią od urodzenia, inni zapadają na nią już jako dorośli ludzie. Jak wygląda przebieg choroby? Na czym polega leczenie? Genetyczne obciążenie Powodem, dla którego odbywa się degradacja mięśni i ich osłabienie jest stopniowe obumieranie neuronów ruchowych, które są zlokalizowane w przednich ... Przeczytaj więcej »

Profilaktyka stawów. Jak o nie zadbać?

Coraz częściej słyszy się o problemach ludzi ze stawami. Niektórzy twierdzą, że możemy już mówić o chorobie cywilizacyjnej. Niezdrowy tryb życia, nadwaga, zły dobór obuwia – to tylko niektóre czynniki, które mogą potęgować nasze kłopoty. Jak sobie z tym radzić? Jak wygląda profilaktyka stawów? Zażywaj ruchu To naczelna zasada, którą każdy powinien wziąć sobie do serca. Nawet niewiele czasu poświęconego ... Przeczytaj więcej »

Odleżyny – czym są? Jak im przeciwdziałać? Jak je leczyć? – cz. 2

Kontynuujemy temat odleżyn. Z pierwszej części dowiedzieliście się czym one są, poznaliście proces ich powstawania, a także nauczyliście się je rozpoznawać i klasyfikować. W drugiej części dowiecie się więcej o samej profilaktyce i leczeniu tych schorzeń. Profilaktyka – jak zapobiec odleżynom? Najważniejszym działaniem, w procesie zapobiegania odleżyn, jest zmienianie pozycji ciała chorego, systematyczna kontrola i czuła opieka. Bardzo ważna w ... Przeczytaj więcej »

Odleżyny – czym są? Jak im przeciwdziałać? Jak je leczyć? – cz. 1

Osoby opiekujące się obłożnie chorymi, o dużych problemach z poruszaniem się w łóżku czy nawet nieprzytomnymi, muszą dobrze zapoznać się z tematem odleżyn. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą spotkać też tych z nas, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, czyli przebywają przez długi czas w pozycji siedzącej. Pierwszym krokiem do przeciwdziałania powstania tych niebezpiecznych ran jest dokładne poznanie ich natury. Dowiedz ... Przeczytaj więcej »

Zaopatrzenie ortopedyczne – dlaczego jest ważne w rehabilitacji?

Zaopatrzenie ortopedyczne to sprzęt rehabilitacyjny oraz medyczny, który w znaczy sposób wpływa na efektywność rehabilitacji. Wielu z nas zetknęło się w swoim życiu z urazami (czy to swoimi czy kogoś z rodziny, przyjaciół lub znajomych), po których dojście do pełnej sprawności wymagało wiele pracy. Wsparciem dla dotkniętych schorzeniem osób, okazuje się zaopatrzenie ortopedyczne. Dowiedz się więcej na jego temat z ... Przeczytaj więcej »

Poznaj powikłania po grypie!

Tegoroczny luty nie był dla nas łaskawy. Specjaliści i media biły na alarm, donosząc o kolejnych statystykach dotyczących zachorowań na grypę. Ból głowy, mięśni i stawów, wysoka gorączka, dreszcze to tylko niektóre objawy, których nie należy bagatelizować, bowiem niewyleczona grypa jest bardzo niebezpieczna. Kiedy pojawiają się powikłania? Możemy mówić o wystąpieniu powikłań już w pierwszym, bądź drugim tygodniu choroby. Wylęganie ... Przeczytaj więcej »