Miesięczne archiwum: Marzec 2019

Jak przygotować się do sanatorium?

Razem z lekarzem podjęliście decyzję, że przydałby Ci się odpoczynek? Dostałeś skierowanie na pobyt w sanatorium? To świetna wiadomość. W końcu podreperujesz swoje zdrowie i poznasz nowych ludzi. Zanim jednak przekroczysz próg hotelu i zostaniesz pełnoprawnym kuracjuszem, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Jak przygotować się do sanatorium? O tym w dzisiejszym artykule! Jakie dokumenty powinieneś zabrać? W ferworze przygotowań, kompletowania ... Przeczytaj więcej »

Skąd biorą się nerwobóle?

Coś niespodziewanie zakuje Cię w barku? W ułamku sekundy odczuwasz ból w okolicach żuchwy? Nie są to przewlekłe dolegliwości, jednakże musisz mierzyć się z nimi dość często? Być może cierpisz na nerwobóle. Skąd się biorą i co sygnalizują? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury! Bunt nerwów Nasze ciało jest oplecione gęstą siatką włókien nerwowych. Jednym z ich zadań ... Przeczytaj więcej »

Kolejny atak rwy kulszowej? Sprawdź, jak pozbyć się bólu

Atak rwy kulszowej jest nagły i przeszywa plecy ogromnym bólem. Wystarczy chwila nieuwagi, śmielsze podniesienie ciężaru lub gwałtowniejszy obrót, by za chwilę doświadczać tego, co potocznie nazywamy „atakiem korzonków”. Jak uchronić się przed nawrotem? O tym w dzisiejszym artykule. Czym jest atak rwy kulszowej? Nerw składa się z kilku korzeni wychodzących z kręgosłupa. Przyczyną dotkliwego bólu jest ucisk na nerw ... Przeczytaj więcej »

Czego może obawiać się staw barkowy?

Niefortunny upadek, mocne uderzenie, a potem silny ból w barku? Wcale nie trzeba być sportowcem, by uszkodzić tę staw barkowy. Zobacz, jakie są najczęstsze kontuzje barku. Jaką rolę odgrywa bark w układzie kostnym? Bark to niezwykle istotny element układu kostnego. Chociaż jego budowa anatomiczna jest bardzo prosta (składa się z łopatki oraz głowy kości ramiennej), to odpowiada za szeroki zakres ... Przeczytaj więcej »

Ból mięśni pośladkowych – nie bagatelizuj tego!

Ból pośladków może mieć różnorodne przyczyny. Czasem są prozaiczne, jak np. zwykłe przeciążenie. W innym przypadku mogą zwiastować poważniejsze schorzenie np. rwę kulszową. Jak odróżnić te niegroźne bóle od tych, z którym warto zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. Mięśnie pośladkowe to bardzo ważna grupa układu mięśniowego w ludzkim ciele. Zapewniają odpowiednią stabilizację, zapobiegają też nadmiernym przeciążeniom kręgosłupa. ... Przeczytaj więcej »

Endoproteza stawu biodrowego – kiedy jest potrzebna?

Endoproteza to tzw. sztuczny staw wstawiany pacjentowi, u którego zwyrodnienie biodra osiągnęło zaawansowane stadium. Po to rozwiązanie sięga się, gdy mniej inwazyjne metody zawiodły, a postępujące uszkodzenia znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie chorego. Jednak endoproteza endoprotezie nie równa. Poznajcie ich rodzaje i zastosowanie. Rodzaje endoprotez Wyróżnia się dwa rodzaje sztucznych stawów biodrowych: całkowite oraz częściowe. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej inwazyjne, gdyż ... Przeczytaj więcej »

Najczęstsze choroby układu krążenia. Sprawdź!

Układ krwionośny to zamknięty obieg, który jest odpowiedzialny za transport gazów, hormonów, substancji odżywczych, a także produktów przemiany materii. To jeden z najbardziej skomplikowanych systemów, którego prawidłowe funkcjonowanie pomaga naszemu organizmowi działać właściwie. Istnieją jednak choroby, które przerywają proces swobodnego przepływu krwi. Jakie? Zawał mięśnia sercowego Zawał mięśnia sercowego powstaje na skutek zamknięcia tętnic wieńcowych, co powoduje martwicę mięśnia wywołaną ... Przeczytaj więcej »

Koksartroza – przyczyny, objawy, leczenie

Koksartroza to fachowa nazwa na zwyrodnienie stawu biodrowego. Dotyczy zazwyczaj osób w podeszłym wieku i polega na postępującym uszkadzaniu tej części układu kostno-stawowego. Nie da się zatrzymać postępu choroby, można go jedynie spowolnić. W skrajnych przypadkach pacjent jest zmuszony do poddania się operacji wymiany stawu biodrowego na sztuczny. Koksartroza polega na powolnej degradacji elementów, z których składa się staw biodrowy. ... Przeczytaj więcej »