Miesięczne archiwum: Maj 2017

Integracyjne place zabaw dla dzieci niepełnosprawnych

Place zabaw są dla małych dzieci ważnym miejscem rozrywek i zawierania nowych znajomości. Obecnie na osiedlach stawiane są coraz nowocześniejsze obiekty. Co istotne, coraz częściej są one dostosowywane również dla dzieci niepełnosprawnych. Jest to zadanie niezwykle trudne, bowiem place te powinny spełniać rygorystyczne wymagania i posiadać specjalne atesty. Takie place zabaw są wyposażone w specjalne sprzęty, posiadają także więcej przestrzeni ... Przeczytaj więcej »

Turystyka osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność nie musi oznaczać ciągłego spędzania wolnego czasu w domu czy po prostu w mieście. Jedną z możliwości jest turystyka. Co prawda wciąż w wielu miejscach brakuje odpowiedniego przystosowania przestrzeni dla osób niepełnosprawnych, jednak ten stan rzeczy stopniowo ulega zmianie. I to na lepsze. Cel turystyki niepełnosprawnych Turystykę osób niepełnosprawnych można traktować jako dobrą dla zdrowia aktywność fizyczną, którą można ... Przeczytaj więcej »

Co należy uwzględnić przy zakupie wózka inwalidzkiego? cz. 2

Jak niedawno pisaliśmy, kupno wózka inwalidzkiego jest bardzo istotną decyzją, która wymaga dokładnego przemyślenia i analizy wózków, które są dostępne na rynku. Na jakie cechy wózka inwalidzkiego należy zwrócić szczególną uwagę? Oto druga część naszych porad. O czym należy pamiętać? – kąt nachylenia oparcia ? aktualnie nie ma chyba zbyt wielu wózków, które nie posiadałyby tej możliwości, która pozwala na ... Przeczytaj więcej »

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów, nazywane kiedyś zespołem Reitera, jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania. Powodem jest duża ilość bardzo różnych objawów, które utrudniają szybką i trafną diagnozę. Czym jest reaktywne zapalenie stawów? Reaktywne zapalenie stawów to choroba reumatyczna – jest to ostre i asymetryczne zapalenia stawów, które zazwyczaj są powikłaniem toczącej się w innym miejscu organizmu infekcji, spowodowanej np. różnymi gatunkami ... Przeczytaj więcej »

Rola pionizacji

Pionizacja, czyli proces pozwalający nam utrzymywać wyprostowaną postawę jest niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania każdego z nas. Umożliwia samodzielne osiąganie pionowej pozycji, chodzenia czy też stania. Jednak odgrywa również ważną rolę ze względów emocjonalnych oraz społecznych. Pionizacja zapobiega urazom Na podstawie przeprowadzanych badań stwierdzono, że pionizacja zapobiega zwichnięciom stawów biodrowych. Co ciekawe, dotyczy to nawet osób, u których samodzielne osiągnięcie prostej ... Przeczytaj więcej »

Co należy uwzględnić przy zakupie wózka inwalidzkiego? cz. 1

Zakup wózka dla osoby niepełnosprawnej jest zadaniem niezwykle ważnym i jednocześnie trudnym. Przy podjęciu decyzji trzeba uwzględnić wiele kwestii, a także przeanalizować parametry dostępnego sprzętu. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie wózka, który ma służyć jego użytkownikowi przez długi czas? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek osoby, dla której kupowany jest wózek: czy ma to być wózek dla ... Przeczytaj więcej »

Drzwi w przestrzeni dla niepełnosprawnych

Aranżując przestrzeń mieszkalną, a także miejsca użyteczności publicznej istotny jest nie tylko wystrój, ale też funkcjonalność. Ważną rolę odgrywa stworzenie ?domów bez barier? ? przestrzeni przyjaznej dla osób niepełnosprawnych. Umożliwi ona codzienne i bezproblemowe funkcjonowanie w otoczeniu. Nieodzownym elementem tego zagadnienia są drzwi. Kryteria dotyczące tej kwestii zostały uregulowane prawnie 1 sierpnia 1997 roku w uchwalonej przez sejm Karcie Praw ... Przeczytaj więcej »

Taniec integracyjny

Osoby zmagające się z niepełnosprawnością muszą borykać się z wieloma problemami i wyzwaniami codziennego życia. Jednym ze sposobów na jego ubarwienie i czerpanie radości jest sport, ale też taniec integracyjny. Na czym on polega? Czym jest taniec integracyjny? Jest to taki taniec, w którym przynajmniej jeden z tańczących partnerów znajduje się na wózku inwalidzkim. W klasie standard można wymienić tańce ... Przeczytaj więcej »