Miesięczne archiwum: Listopad 2016

Leczenie kolana po urazie

Kolano jest jednym ze stawów naszego ciała, które jest najbardziej przeciążane i najczęściej ulega urazom oraz kontuzjom. Skutkiem jest nie tylko ból, ale dalsze problemy zdrowotne. Jak dbać o staw kolanowy po urazie i załagodzić wszelkie nieprzyjemne objawy? Powierzchnie kości, które tworzą stawy są pokryte tkanką chrzęstną. Dzięki swojej sprężystości i jednoczesnej twardości chroni ona kości przed tarciem i zapewnia ... Przeczytaj więcej »

Orteza zamiast gipsu? Jak najbardziej!

Uraz kończyny ? czy to np. skręcenie lub złamanie, wiąże się z unieruchomieniem stawów. Przez lata najpopularniejszym rozwiązaniem był gips, który skutecznie hamował niewskazane w czasie leczenia ruchy. Jednak dzięki rozwojowi medycyny obecnie dostępne są inne skuteczne rozwiązania. Jednym z nich jest orteza, której stosowanie ma wiele korzyści. Gips co prawda jest skuteczny, jednak nie zawsze jest jedynym słusznym czy ... Przeczytaj więcej »

Wybór pionizatorów

pionizatory

Pionizatory są sprzętem, dzięki któremu chory może utrzymać stabilną pozycję stojącą. Co więcej, są one niezwykle pomocne podczas rehabilitacji. Jak należy odpowiednio dobrać pionizator? Co daje nam taki sprzęt? Przede wszystkim jest to bardzo dobry sprzęt rehabilitacyjny, który zaleca się chorym od pierwszych problemów z samodzielnym chodzeniem. Stosowany jest w przypadku chorób takich jak niedowład kończyn, mózgowe porażenie dziecięce, zapalenie ... Przeczytaj więcej »

Kręgozmyk

Kręgozmyk jest schorzeniem kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się kręgów względem siebie. Krąg leżący wyżej przesuwa się wyżej względem kręgu poniżej. Przesunięcie to powstaje przez istniejącą szczelinę w łuku kręgowym, czyli tzw. kręgoszczeliny. Zdecydowanie rzadszym jest schorzenie odwrotne (retrozmyk), gdzie krąg umiejscowiony wyżej przesuwa się do tyłu w stosunku do kręgu niższego. Schorzenie to najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa ... Przeczytaj więcej »

Wózki elektryczne ? na co zwrócić uwagę?

Zakup odpowiedniego wózka to bardzo ważna i trudna decyzja. Od tego wyboru zależy przede wszystkim codzienny komfort osoby, która będzie z niego korzystała. Elektryczne wózki inwalidzkie dają zdecydowanie więcej niezależności niż te manualne. Posiadają one wmontowany silnik i przełącznik jazdy. W tego typu wózkach stosowane są różne silniki, najczęściej spotykane są te o prędkości 6-10 km/h, 8-12 km/h oraz najszybsze, ... Przeczytaj więcej »

Jak wybrać materac przeciwodleżynowy

Zakup odpowiedniego materaca nie jest prostym zadaniem. Od tego zależy przecież nie tylko komfort, ale i zdrowie osoby, która będzie z niego korzystać. Materace przeciwodleżynowe mają zapobiegać powstawaniu odleżyn u osób, które w wyniku różnych chorób mają ograniczoną sprawność ruchową, w związku z czym muszą leżeć w łóżku. Jako że często nie mogą samodzielnie zmieniać pozycji, podłoże wywiera na ciało ... Przeczytaj więcej »