Miesięczne archiwum: Październik 2016

Czym jest złamanie zmęczeniowe?

Złamanie zmęczeniowe nie jest zwykłym złamaniem kości. Uraz nie następuje nagle, lecz dochodzi do niego powoli, stopniowo ? może to trwać nawet do kilku tygodni! Jakie mogą być przyczyny oraz objawy takich obrażeń? Złamanie zmęczeniowe określane jest również złamaniem przeciążeniowym, stresowym, powolnym bądź marszowym. Najczęściej występuje złamanie piszczeli, jednak może dotyczyć też różnych innych miejsc układu kostno-stawowego. Często dochodzi do ... Przeczytaj więcej »

Jesienne bóle stawów

Jesień nie sprzyja dobremu samopoczuciu ? deszczowa pogoda, brak słońca i coraz niższe temperatury u wielu z nas wywołują przede wszystkim jesienną chandrę. Jednak zmiana pogody odbija się także na naszym zdrowiu. Niejedna osoba o tej porze roku odczuwa wzmożone bóle stawów. Dolegliwości tego typu dotyczą każdego, bez względu na wiek. Podwyższona o tej porze roku wilgotność powietrza i niższe ... Przeczytaj więcej »

Upadki osób starszych

Średnio co trzecia osoba starsza upada przynajmniej raz w roku. Większość z nich okazuje się być raczej niegroźna, jednak nawet 15% z nich staje się przyczyną poważniejszych urazów, z których połowa to złamania będące trudne w leczeniu u osób starszych. Pozostałe skutki to m.in. urazy głowy, bolesne stłuczenia oraz strach przed kolejnym upadkiem. Osoby starsze najczęściej przewracają się podczas chodzenia, ... Przeczytaj więcej »

Przeprost kolan

Przeprost kolan jest wadą powstającą zazwyczaj w wyniku uszkodzenia więzadeł krzyżowych oraz po jego rekonstrukcji. Polega on na wygięciu kolana na ponad 10 stopni w stosunku do naturalnie wyprostowanej nogi. W efekcie kolano jest niestabilne, do tego pojawia się częsty ból. Patrząc na kolano z boku, przeprostowane kolano wygląda, jakby było wygięte w drugą stronę. Natomiast gdy spojrzymy z przodu, ... Przeczytaj więcej »

Skręcenie nadgarstka

Skręcenie nadgarstka to bardzo nieprzyjemny i bolesny uraz. Powstaje w skutek gwałtownego i jednocześnie nie do końca naturalnego ruchu stawu. Skręcenie może być lekkie albo bardziej rozległe- połączone z naderwaniem torebek oraz więzadeł stawowych i urazem chrząstki i łąkotki. Nadgarstek ma bardzo skomplikowaną budowę. Składa się z ośmiu kości ułożonych w dwóch szeregach, które razem z otaczającymi tkankami tworzą kanał ... Przeczytaj więcej »

Ból kolan po treningu

Bardzo często wielu z nas ignoruje pojawiające się niekiedy bóle stawów czy kości. Podobnie jest w przypadku osób aktywnych, uprawiających sport- występujący ból kolan oraz trzeszczenie są lekceważone. Problemy z kolanami pojawiają się dość często u biegaczy. Ból najczęściej występuje w okolicach rzepki. Marginalizując przypadłości popełniamy błąd, gdyż bóle kolan mogą być przejawem poważniejszych problemów, które mogą doprowadzić do trwałego ... Przeczytaj więcej »

Kręcz szyi

Kręcz szyi jest chorobą, w skutek której następuje przymusowe odchylenie szyi w jednym kierunku. Zazwyczaj schorzenie to pojawia się u dzieci, jednak spotykane jest także wśród dorosłych pacjentów. Przyczyny występowania kręczu szyi mogą być różne m.in. w zależności od wieku chorego. Istotą tej dolegliwości jest wada mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego po jednej stronie ciała. Skutkiem jest bolesne przechylenie głowy na dany bok ... Przeczytaj więcej »