Miesięczne archiwum: Wrzesień 2016

Plecy okrągłe

Kifoza pogłębiona jest to choroba kręgosłupa, która może doprowadzić do zniekształcenia pleców i wykształcenia się garbu. Może ona występować w formie ostrej demencji. Schorzenie to występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Najczęściej dolegliwości związane z tą chorobą spotyka się w piersiowym i piersiowo- lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Jej łagodna postać bardzo często nie stwarza większych problemów, jednakże w cięższych przypadkach ... Przeczytaj więcej »

Urazy łąkotek

W obrębie stawu kolanowego znaczna część urazów dotyczy uszkodzenia łąkotek. Te jako struktury stawowe jeszcze niedawno traktowano dość po macoszemu. Całe szczęście uległo to zmianie gdy okazało się, że łąkotki są potrzebne dla odpowiedniego funkcjonowania stawu kolanowego, a ich usunięcie może nasilać zmiany zwyrodnieniowe. Zapewniają one bowiem stabilność stawu, amortyzują go i jednocześnie zmniejszają tarcie o siebie powierzchni stawowych. Uszkodzenia ... Przeczytaj więcej »

Choroba Sprengla

Choroba Sprengla, inaczej też deformacja Sprengla jest to wrodzona choroba kości. Dziecko, które rodzi się z tą przypadłością ma zbyt wysoko ustawioną łopatkę, czyli jedną z dwóch kości pasa barkowego, która łączy się z kością ramienną i obojczykiem. Ponadto niekiedy pojawiają się również inne wady wrodzone. Jakie są przyczyny, objawy oraz leczenie tej choroby? Jest to najczęstsza wrodzona wada obręczy ... Przeczytaj więcej »

Hiperostoza

Hiperostoza jest chorobą zwyrodnieniową, która zmniejsza elastyczność kręgosłupa powodując jednocześnie przewlekły, choć niezbyt silny ból. Może on promieniować aż do kończyn i powodować drętwienie rąk czy nóg oraz ograniczać ruchomość stawów. Schorzenie to dotyka przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiety. Zmiany biochemiczne, biologiczne, molekularne i biomechaniczne zachodzące w komórkach doprowadza do rozmiękczania oraz występowania ubytków chrząstki stawowej oraz ... Przeczytaj więcej »

Mity dotyczące biegania

odzież do biegania

Coraz częściej daje się słyszeć, że osoby, które regularnie biegają, na starość czekają problemy ze stawami. Jednak czy aby na pewno jest to prawda? Im więcej osób rozpoczyna regularne treningi, tym więcej nieprawdziwych historii się pojawia. Które z mitów są nieprawdziwe i nie ma sensu się nimi zamartwiać? Problemy ze stawami to kwestia czasu Wszystko zależy od tego, jak będziemy ... Przeczytaj więcej »