Miesięczne archiwum: Lipiec 2016

Dyscypliny paraolimpijskie cz.3- paratriatlon

Po raz pierwszy mistrzostwa świata w paratriatlonie dla osób niepełnosprawnych odbył się w 1996 roku w Cleveland. W tym roku będą debiutowały na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Decyzja o włączeniu tej konkurencji do programu igrzysk podjął Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski w grudniu 2010 r. Paratriatlon złożony jest z trzech konkurencji: pływania na 750 m, jazdy na rowerze przez 20 km i ... Przeczytaj więcej »

Uszkodzenia kręgosłupa szyjnego cz. 2

Do opisywanych przez nas niedawno najczęstszych urazów kręgosłupa szyjnego należy dodać również inne, poważne w skutkach. Mowa tu o podwichnięciu oraz uszkodzeniu wyprostnym. Do podwichnięcia kręgosłupa dochodzi zazwyczaj w skutek urazu, którego przyczyną jest tzw. mechanizm smagnięcie biczem, (gdy auto nagle hamuje lub inne uderza w nie od tylu. Najczęstszym objawem urazu jest ból szyi, który zwiększa się przy wykonywaniu ... Przeczytaj więcej »

Dyscypliny paraolimpijskie cz. 2 – Szermierka na wózkach

Szermierka na wózkach jest kolejną z dyscyplin sportowych dla niepełnosprawnych, która jest znajduje się na liście konkurencji podczas igrzysk paraolimpijskich. Pierwszy raz została włączona do programu na olimpiadzie w Rzymie w 1960 roku. W Polsce szermierka na wózkach zaczęła rozwijać się w latach 90. Jej prekursorami w naszym kraju są warszawskie kluby. Podczas pojedynku uczestnicy siedzą na wózkach szermierczych, które ... Przeczytaj więcej »

Zmiany w dofinansowaniu i refundacji sprzętu

W zeszłym miesiącu, a dokładniej 15 czerwca 2016r. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało nowelizację ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Skutkiem nowelizacji byłyby nowe zasady finansowania wyrobów medycznych. Jednak projekt ten spotkał się z dezaprobatą osób niepełnosprawnych jak i producentów sprzętu. Co dokładnie uległoby zmianom? Do tej pory osobom z niepełnosprawnością, które kupowały np. sprzęt ortopedyczny ... Przeczytaj więcej »

Dyscypliny paraolimpijskie cz.1 -Tenis na wózkach

Letnie igrzyska olimpijskie zbliżają się wielkimi krokami. Dlatego też w najbliższych wpisach postaramy się przybliżyć chociaż niektóre dyscypliny paraolimpijskie, których zawody odbędą się w sierpniu w Brazylii. Jako pierwszy przedstawiamy tenis na wózkach. Dyscyplina ta została rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych w latach 70. W 1988 roku po raz pierwszy pojawiła się na olimpiadzie w Seulu jako konkurencja pokazowa, natomiast 4 lata ... Przeczytaj więcej »

Rehabilitacja i pamięć mięśniowa

Zawsze podziwiamy profesjonalnych sportowców czy też osoby trenujące amatorsko różnorakie dyscypliny sportowe, które po kontuzji lub urazie wracają do zdrowia w bardzo krótkim czasie. Nierzadko zdarza się, że szybciej dochodzą do pełnej sprawności po kontuzji niż osoby, które trenują nieregularnie lub wcale. Jedną z przyczyn jest posiadana pamięć mięśniowa. Ucząc ciało nowych działań (jak np. jazda na rowerze, wyskok, bieganie, ... Przeczytaj więcej »