Miesięczne archiwum: Czerwiec 2016

Kontuzje w Aikido

Co prawda Aikido jest zdecydowanie mniej kontuzjogenne niż powszechnie popularne sporty wyczynowe, jednak również tutaj może dojść do rozmaitych urazów. Dlatego też trzeba zdawać sobie sprawę z możliwych urazów, które mogą nas dotknąć podczas treningu. Aikido to sztuka walki, która polega przede wszystkim na dynamicznym przemieszczaniu ciał z wykorzystaniem dźwigni na stawy. Dlatego też najbardziej narażony na kontuzje jest nadgarstek, ... Przeczytaj więcej »

Uszkodzenia kręgosłupa szyjnego cz. 1

Odcinek szyjny kręgosłupa narażony jest na rozmaite urazy. Mogą one być spowodowane rozwojem wrodzonych wad, wypadkiem lub nieodpowiednią postawą wynikającą m.in. z siedzącego trybu życia. Każdy z urazów cechuje się różnymi, chociaż często podobnymi, objawami. W każdym przypadku należy zachować niezwykłą ostrożność, gdyż uszkodzenie kręgów szyjnych może mieć poważne skutki. Najczęstszymi urazami kręgosłupa szyjnego jest jego stłuczenie, skręcenie, uszkodzenie wyprostne ... Przeczytaj więcej »

Płytka wyobraźnia i brawura nad wodą

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, ruszyła przedwakacyjna akcja ?Płytka wyobraźnia? mająca przestrzegać młodych ludzi przed beztroskimi skokami do wody, które co roku dla wielu kończą się trwałym kalectwem. Wakacje i słoneczna pogoda bez wątpienia sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą w gronie znajomych. Niestety, bardzo często w takich sytuacjach prócz dobrej zabawy pojawia się brawura i chęć ... Przeczytaj więcej »

Operacyjne leczenie dyskopatii cz.2

Dzięki stale rozwijających się technologiach oraz nieustających badaniach ludzkiego organizmu pojawiają się coraz nowsze i skuteczniejsze metody leczenia różnych przypadłości i chorób. Tak samo jest w przypadku urazów kręgosłupa, a w tym dyskopatii, która może przysporzyć wiele bólu. Wybór metody operacji zależy m.in. od zaawansowania choroby. Przezskórna laserowa dekompresja dysku (PLDD) wykorzystuje laser medyczny, który usuwa fragment jądra miażdżystego i ... Przeczytaj więcej »

Operacyjne leczenie dyskopatii cz.1

Problemy z kręgosłupem, a wśród nich również dyskopatia, stają się chorobą cywilizacyjną. Dotykają coraz większe rzesze osób, a silny ból bardzo często utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety w niektórych przypadkach regularne ćwiczenia i rehabilitacja już nie wystarczają i ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny. Dyskopatia powstaje, gdy dyski oddzielają od siebie sąsiadujące kręgi. Utrzymują one kręgi w należytych odstępach i amortyzują groźne ... Przeczytaj więcej »

Kontuzje bramkarzy

Sportowcy, którzy regularnie trenują są szczególnie narażeni na różnorakie kontuzje. Duży wysiłek, przetrenowanie a także wypadki na boisku mogą doprowadzić do kontuzji wykluczającej zawodnika nawet na kilka tygodni. Jakie urazy mogącemu uniemożliwić grę w kolejnym meczu dotyczą bramkarzy? Jednym z częściej występujących urazów są skurcze mięśni. Jest to charakterystyczny element wysiłku fizycznego, który spotyka wielu sportowców. Do najczęstszych skurczy można ... Przeczytaj więcej »

Częściowe uszkodzenia rdzenia kręgowego

Głównym zadaniem rdzenia jest przewodzenie bodźców pomiędzy mózgiem, a układem obwodowym. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, może dojść do zakłócenia bądź zerwania przewodzenia sygnałów. Niestety najczęściej dochodzi do całkowitego uszkodzenia kręgosłupa, które wiąże się całkowitą utratą czucia i porażeniem mięśni od miejsca, w którym doszło do jego przerwania. Jednak są też sytuacje, w których dochodzi tylko do częściowego uszkodzenia kręgów. ... Przeczytaj więcej »

Jak dbać o kręgosłup

gorsety ortopedyczne

Prawidłowa postawa jest niezwykle ważna, dlatego też należy o nią dbać przez cały czas- zarówno w trakcie podróży, wypoczynku, w pracy czy podczas snu. Większość z nas wykonuje pracę siedzącą, w czasie której przyjmujemy nieodpowiednią postawę. W związku z tym niektóre schorzenia czy wady postawy mogą się pogłębiać. Kręgosłup stanowi podporę naszego całego ciała. W znacznym stopniu to od niego ... Przeczytaj więcej »