Miesięczne archiwum: Kwiecień 2016

Handbike ? rower dla niepełnosprawnych

Czym jest Handbike? Jest to rower napędzany siłą mięśni rąk, który został zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jednakże zdarzają się przypadki, kiedy jest stosowany jako wsparcie w treningach górnych partii ciała (np. przez wioślarzy) lub jako sprzęt rehabilitacyjny. Najczęściej jest on połączeniem wózka inwalidzkiego i roweru. Handbike zazwyczaj jest trójkołowy, chociaż dostępne są również modele z dwoma lub czterema ... Przeczytaj więcej »

Zwierzęta w terapii osób niepełnosprawnych cz. 2

Zooterapia coraz bardziej zyskuje na popularności. Prócz cieszącej się dużym powodzeniem dogoterapii wśród zwierząt wykorzystywanych przy rehabilitacji są także koty, konie czy delfiny. Chyba najmniej popularna w Polsce jest delfinoterapia. Ćwiczenia z delfinami poprawiają sprawność fizyczną oraz psychiczną człowieka. Dzieje się tak dzięki ultradźwiękom kierowanym przez delfiny do ludzkiego organizmu, które pobudzają wydzielanie endorfin odpowiedzialnych za nasze samopoczucie. Dodatkowo terapia ... Przeczytaj więcej »

Piłka rehabilitacyjna

senior aktywność gimnastyka

Piłka rehabilitacyjna, zwana także piłką gimnastyczną jest bardzo popularnym przyrządem do ćwiczeń. Stosowana jest nie tylko przy rehabilitacji, ale także w klubach fitness, czy do ćwiczeń Pilates. Treningi na takiej piłce mają szereg zastosowań, a regularne wykorzystywanie wpływa pozytywnie na zdrowie. Tego rodzaju piłki wykonane są z odpornego i antypoślizgowego tworzywa sztucznego i są dostępne w różnych rozmiarach, które dobiera ... Przeczytaj więcej »

Zwierzęta w terapii osób niepełnosprawnych ? cz.1: dogoterapia

Przy terapii osób niepełnosprawnych coraz częściej stosuje się zooterapię, która polega na terapii z udziałem zwierząt. W Polsce najpopularniejsza jest stosowana od 1987 roku kynoterapia (inaczej zwana też dogoterapią), w której wykorzystuje się odpowiednio wyszkolone psy prowadzone przez wykwalifikowanych terapeutów. Jest to fantastyczny sposób na wzmocnienie efektywności rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Obecnie lekarze zwracają przede wszystkim uwagę na ... Przeczytaj więcej »

Pionizacja

Pacjenci, którzy z różnych przyczyn mają ograniczone możliwości samodzielnego osiągania pozycji pionowej, stania i chodzenia, wymagają stopniowej pionizacji. Jest to proces polegający na utrzymaniu przez pacjenta wyprostowanej postawy. W procesie pionizacji wykorzystywany jest pionizator. Jest to rodzaj ortezy, którą zaleca się chorym od samego początku poważniejszych problemów z chodzeniem. Stosowany jest u osób z porażeniem kończyn dolnych oraz tułowia, a ... Przeczytaj więcej »

Kołnierz ortopedyczny

Zadaniem kołnierza ortopedycznego jest przede wszystkim usztywnienie kręgów szyjnych. Dzięki niemu głowa jest odpowiednio stabilizowana i unieruchomiona z przodu oraz z tyłu. Stosowany jest po wypadkach i w czasie różnych terapii. Tego typu usztywnienie zapobiega kolejnym potencjalnym uszkodzeniom kręgosłupa. Kołnierze zwykle wykonywane są z pianki poliuretanowej i zapinane są przy pomocy rzepów. Mogą być jedno- lub dwuczęściowe. Aby użytkownik mógł ... Przeczytaj więcej »

Rotor ? sprzęt do rehabilitacji

Rotor jest to specjalistyczny przyrząd medyczny, który stosowany jest do rehabilitacji kończyn dolnych oraz górnych. Polecany jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy mają niedowład kończyn spowodowany np. udarem. Dzięki swoim rozmiarom może być stosowany w dowolnym miejscu: zarówno w domu jak i w szpitalu. Wśród dostępnych modeli znajdziemy rotory mechaniczne, magnetyczne oraz elektryczne. Te ostatnie są wprowadzane w ruch bez ... Przeczytaj więcej »