Miesięczne archiwum: Styczeń 2016

Kontuzje szczypiornistów

stabilizator kolana piłka ręczna

W ostatnim czasie mieliśmy okazję emocjonować się występami polskich szczypiornistów podczas odbywających się w naszym kraju Mistrzostw Europy. Wszyscy wierzyliśmy w finałową walkę o złoty medal, a już sięgnięcie po awans do półfinału wydawało się być formalnością. Niestety, mecz przeciwko Chorwacji kompletnie nie wyszedł naszym reprezentantom, którym w efekcie musi wystarczyć dzisiejsza walka o 7 miejsce przeciwko Szwecji. Kto wie, ... Przeczytaj więcej »

Biegaj z Qmed! cz. 6: Dieta biegacza

posiłek dieta bieganie

Czy istnieje jedna uniwersalna dieta biegacza? Odpowiedź na tak postawione pytanie w czasach gdy nowe rodzaje diety pojawiają się w zaskakująco szybkim tempie może być tylko jedna, negatywna. Żywienie długodystansowca zależy od rodzaju treningu i jego długości, jak również od poziomu zaawansowania samego biegacza. Nie bez znaczenia są również wytrenowanie, a także intensywność oraz czas trwania wysiłku. Ponadto należy wziąć ... Przeczytaj więcej »

Okażmy wdzięczność babciom i dziadkom

dzień babci i dziadka, dziadkowie

Wielu z nas miało to szczęście, że w trakcie najmłodszych lat mogliśmy cieszyć się przebywaniem w towarzystwie babć i dziadków, którzy robili wszystko co w ich mocy, byle tylko uśmiech nie znikał z naszych twarzy. Nieraz mówi się, że to właśnie jest rola nestorów rodu: rozpieszczanie wnuków, a czasem i prawnucząt. Z czasem jednak sytuacja zaczyna ulegać zmianie – upływ ... Przeczytaj więcej »

Kontuzje na korcie

tenis kontuzje kończyny ortezy

Kontynuując naszą sportową podróż dookoła świata tym razem trafiamy do Australii, gdzie w dniu wczorajszym rozpoczął się pierwszy tegoroczny turniej tenisowego Wielkiego Szlema, Australian Open. Ponownie możemy więc przenieść się – przynajmniej myślami – w taki rejon świata, w którym panuje cieplejsza aura niż za naszymi oknami. Ale temat pierwszego z czterech najważniejszych turniejów tenisowych świata ma za zadanie posłużyć ... Przeczytaj więcej »

Niepełnosprawny rajdowiec na bezdrożach Dakaru

albert llovera wózek inwalidzki

Niemal 10 tysięcy kilometrów po terenach pustynnych i bezdrożach Ameryki Południowej. 13 wykańczających etapów w Argentynie i Boliwii. Walka z niełatwą nawierzchnią, zawodnym sprzętem i przeciwnościami losu. Drugiego dnia stycznia ruszyła 37. edycja legendarnego Rajdu Dakar. I choć do historycznego przebiegu rajdu między Paryżem a stolicą Senegalu nawiązuje wyłącznie nazwa, to trudność pozostaje na niezmienionym, najwyższym z możliwych poziomów. Wydaje ... Przeczytaj więcej »

Narciarstwo zjazdowe również dla niepełnosprawnych

monoski narciarz niepełnosprawny

Często wydaje nam się, że niepełnosprawność odbiera pewne możliwości, uniemożliwia korzystanie z pełni życia. I choć faktycznie, pewne czynności zachowane są wyłącznie dla osób w pełni sprawnych, to jednak osoby niepełnosprawne potrafią zaskakiwać i radzić sobie z coraz to większą liczbą, zdawałoby się, niedostępnych dla nich aktywności. Jedną z nich jest narciarstwo zjazdowe, które dostępne jest dla osób chorych, po ... Przeczytaj więcej »