Miesięczne archiwum: Listopad 2015

Gips czy orteza?

opatrunek gipsowy

Układ ruchu człowieka, jakkolwiek całkiem wytrzymały, pod wpływem wielu rozmaitych czynników może ulegać uszkodzeniu. Jedną z częstszych przyczyn kontuzji jest nieszczęśliwy upadek, o który szczególnie łatwo gdy zima w pełni, a wraz z nią śnieg i lód. Poślizgnięcie grozi nie tylko osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, lecz także nawet młodym osobom w pełni zdrowia. Najgorzej, jeśli upadek ma miejsce w ... Przeczytaj więcej »

Niepełnosprawni zimą

niepełnosprawni zima wózek inwalidzki

Chociaż według kalendarza jesteśmy jeszcze w okresie jesiennym, to za oknem zrobiło się nieco bardziej zimowo, zwłaszcza na południu naszego kraju, gdzie biały puch zwiastuje nadchodzącą zmianę pory roku. Jedni kochają zimę za piękne widoki, sanki czy narty, inni przeklinają ją za mróz i śnieg. O ile osoby nie mające problemów z poruszaniem się są w stanie jakoś sobie poradzić, ... Przeczytaj więcej »

Biegaj z Qmed! cz. 4: Odzież do biegania

odzież do biegania

Spoglądając na popularne wśród biegaczy ulice czy parki łatwo zauważyć, że pod względem ubioru nie sposób wrzucić ich wszystkich do jednego worka. Jedni biegają w tym, co z ich szafy najbardziej nadaje się do treningu sportowego, inni w zwykłych dresach, a jeszcze inni stawiają na specjalistyczną odzież biegową. Do tego prezentują całą feerię kolorów, od ciemnych aż po jaskrawe odcienie. ... Przeczytaj więcej »

Najczęstsze urazy piłkarskie

otwarte złamanie po wejściu Hectora Moreno w Luke'a Shawa

Piłka nożna należy do sportów kontaktowych, w których normalną sprawą jest rywalizacja bark w bark z przeciwnikiem. Nieustępliwa walka prowadzi w konsekwencji do licznych urazów, w  zdecydowanej większości wywołanych nieczystym zagraniem rywala. Jednakże piłkarz może odnieść kontuzję również w efekcie kontaktu z przeciwnikiem bez przekroczenia przepisów, a nawet bez jego udziału, choćby źle stawiając nogę czy naciągając mięsień w pogoni ... Przeczytaj więcej »

Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowe stawów?

Unloader One stabilizator kolana typu OA

Zmiany zwyrodnieniowe stawów stają się coraz poważniejszym problemem nie tylko medycznym, lecz również społecznym. Choroba zwyrodnieniowa dotyka bowiem coraz większej liczby osób w coraz młodszym wieku, często utrudniając lub wręcz uniemożliwiając im normalne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na tę przypadłość odczuwają pogorszenie jakości życia, zmuszone są do ograniczenia aktywności fizycznej, czasem również tracą zdolność do wykonywania dotychczasowych obowiązków służbowych. Dlatego tak ... Przeczytaj więcej »

Niepełnosprawność w kampaniach społecznych cz.2

zarażam radością 2

W minionym tygodniu na naszych profilach w mediach społecznościowych podzieliliśmy się z Wami efektami realizowanych przez Wielkopolskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych warsztatów w ramach kampanii społecznej „Uczmy się razem żyć”. Przypomnijmy, że w ich trakcie gimnazjaliści wymyślają hasła antydyskryminacyjne względem osób z niepełnosprawnościami, które następnie są ilustrowane przez znanych rysowników. Akcja ta przypomniała nam o dwóch innych kampaniach edukacyjnych, których ... Przeczytaj więcej »