Miesięczne archiwum: Kwiecień 2015

Popularne dolegliwości i urazy układu ruchu (cz.V): Kolano kinomana

kolano kinomana

Pisaliśmy już o kolanie skoczka, czyli entezopatii więzadła rzepki. Dziś z kolei przyglądamy się następnej ciekawej przypadłości stawu kolanowego, jaką jest kolano kinomana. Uściślając, jest to schorzenie stawu rzepkowo-udowego, stanowiącego jeden z głównych elementów kolana (stąd alternatywnie nazywane jest zapaleniem rzepkowo-udowym). Skąd jego nazwa? Otóż okazuje się, że najczęściej objawia się ono, gdy przez dłuższy czas siedzimy ze zgiętymi kolanami, ... Przeczytaj więcej »

Rzepka – największa trzeszczka w ludzkim ciele

orteza stabilizująca rzepkę marki qmed

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele. Należy do stawów typu zawiasowego, a więc takich, które umożliwiają poruszanie w jednej płaszczyźnie (w tym przypadku przód-tył). Dodatkowo w zgięciu możliwe są również ruchy rotacyjne. Jest również stawem, w którym znajduje się wiele interesujących struktur. Nie jest to bowiem zwykłe połączenie między dwiema kośćmi, lecz znajdziemy w nim również różnego rodzaju ... Przeczytaj więcej »

Co z kartami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych?

"koperta" dla niepełnosprawnych

Zbliża się termin upłynięcia ważności starych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Posiadacze kart wydanych do dnia 30. czerwca 2014 roku równo rok później będą mogli po raz ostatni legalnie zaparkować na popularnych „kopertach”. Od 1 lipca uprawniać do tego będą wyłącznie nowe karty parkingowe. Na mocy ustawy zmieniającej m.in. ustawę – Prawo o ruchu drogowym, od połowy zeszłego roku o ... Przeczytaj więcej »

Już niedługo Wings for Life World Run 2015

logo Wings for Life World Run

Kontynuując rozważania na tematy łączące bieganie i osoby niepełnosprawne postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej niezwykłemu biegowi, który odbędzie się już niedługo. Charytatywny wyścig Wings for Life World Run, bo o nim mowa, już po raz kolejny połączy biegaczy z całego świata. Start tegorocznej edycji zaplanowano na 3 maja o godzinie 11 czasu uniwersalnego, a więc 13 czasu polskiego. Miłośnicy biegania, zarówno ... Przeczytaj więcej »

Niepełnosprawni też bywają „ludźmi z żelaza”

Oddany. Opowieść o miłości ojca do syna

Zawody triathlonowe ironman to jedno z największych wyzwań dla ludzkiego organizmu. Połączenie 3,86 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze oraz maratońskiego dystansu biegowego (42,195 km) stanowi drakońską, zdaniem wielu nadludzką dawkę wysiłku, na którą gotowi są bardzo nieliczni. Ale wśród współczesnych herosów są również tacy, którzy zasługują na szczególne słowa uznania. To osoby, które swój wysiłek dedykują niepełnosprawnym członkom ... Przeczytaj więcej »

Wybory Miss Polski na Wózku po raz trzeci!

miss polski na wózku 2015

W ostatnim czasie rozpisywaliśmy się o Fundacji Jedyna Taka oraz o organizowanych przez nią projektach, mających na celu zmianę wizerunku osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wśród tych przedsięwzięć kluczowe miejsce zajmuje konkurs na najpiękniejszą Polkę na wózku. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja w ramach trzeciej edycji wyborów Miss Polski na Wózku 2015. Zainteresowane panie mają miesiąc czasu na nadsyłanie ... Przeczytaj więcej »

Aktualności w mdh

mdh łódź kreuje innowacje

Poniżej przedstawiamy kilka informacji związanych z naszą firmą, którymi chcielibyśmy się podzielić z naszymi czytelnikami, a dotychczas nie było możliwości zrobić tego za pośrednictwem niniejszego bloga. 1) W najnowszym numerze lokalnego pisma „Łódź kreuje innowacje” pojawił się artykuł na temat naszej firmy, zatytułowany zaczerpniętym z naszego motto hasłem „Wprawiają w ruch”. Artykuł traktuje o działalności firmy, naszej innowacyjności oraz o ... Przeczytaj więcej »

Unieruchomienie kręgosłupa szyjnego z wykorzystaniem kołnierza ortopedycznego

Kołnierz NT-BAC typu Schantza

Kołnierz ortopedyczny służy do unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest to rodzaj ortezy, stosowany w przypadku zespołów bólowych i stanów chorobowych mięśni i więzadeł, a także stawów i krążków międzykręgowych, znajdujących się w górnej części pleców. Najczęściej kołnierz jest stosowany w razie podejrzenia urazu, w celu zapobieżenia pogłębieniu się problemu oraz wystąpieniu dalszych uszkodzeń tego odcinka kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Wyróżniamy ... Przeczytaj więcej »