Miesięczne archiwum: Luty 2015

Pierwsza pomoc w przypadku urazów tkanek miękkich – zasada (P.)R.I.C.E. czy P.OL.I.C.E.?

Zasada POLICE P.OL.I.C.E.

Nie trzeba być sportowcem by narazić części swojego ciała na ich uszkodzenie. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że przynajmniej raz w roku każdy z nas zetknie się z dolegliwościami bólowymi układu ruchu. Większość z nich nie jest przy tym spowodowanych skomplikowanymi kontuzjami. Do najczęściej spotykanych należą stłuczenia, zwichnięcia i naderwania oraz urazy przeciążeniowe, głównie w zakresie tkanek miękkich – więzadeł, ... Przeczytaj więcej »

Zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz osób niepełnosprawnych

1 procent logo

Każdy podatnik musi do końca kwietnia wypełnić i złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Od 2004 roku możemy przy tym zadeklarować przekazanie 1% wartości należnego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji, przygotowywanej przez Departament Pożytku Publicznego przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Jak wskazują statystyki, Polacy ... Przeczytaj więcej »

Popularne dolegliwości i urazy układu ruchu (cz.IV): Kolano skoczka

Rebound-Knee-Brace-ROM-Sleeve-Short

Kolano skoczka to kolejny uraz z cyklu omawianych przez nas uszkodzeń układu ruchu. W dalszym ciągu pozostajemy więc w obrębie stawu kolanowego i jego więzadeł, tym razem skupiając się na więzadle rzepki. Entezopatia tego właśnie więzadła jest bowiem nazywana ?kolanem skoczka? – z pozoru niegroźnego urazu, który potrafi nawet zakończyć karierę sportową. Mogą się z nim zmagać zarówno zawodowcy jak ... Przeczytaj więcej »

Protezy Össur w prawdopodobnie najdroższym bloku reklamowym świata

Super Bowl reklama protezy Össur

Jak sama nazwa wskazuje, futbol amerykański wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się sportem narodowym, którego rozgrywki w ramach NFL (National Football League) przyciągają na stadiony i przed telewizory miliony Amerykanów. Poza kontynentem północnoamerykańskim większą popularnością cieszy się jego pierwowzór, rugby, co potwierdza m.in. fakt, że od 2016 roku sport ten stanie się dyscypliną olimpijską. Każdego roku następuje jednak ... Przeczytaj więcej »

Popularne dolegliwości i urazy układu ruchu (cz.III): Zerwanie więzadeł krzyżowych przednich (ACL)

staw kolanowy

Jedną z gorszych diagnoz, które może usłyszeć sportowiec, zarówno zawodowy jak i amator, jest uszkodzenie więzadeł krzyżowych, w tym przede wszystkim ich zerwanie. Oznacza ono bowiem długotrwałą, kilkumiesięczną przerwę w treningach, a co gorsze, raz doznany uraz osłabia staw kolanowy, narażając go na ponowne wystąpienie problemu. Przerażać mogą również opisywane czasami przypadki zawodników, których kolana nigdy nie wróciły do pełnej ... Przeczytaj więcej »