Miesięczne archiwum: Wrzesień 2014

Leczenie urazów nadgarstka z wykorzystaniem stabilizatora

stabilizator nadgarstka

Ból nadgarstka miewa przeróżne podłoża. Może być wywołany kontuzjami czysto sportowymi, zwłaszcza wśród ludzi uprawiających snowboard, jeżdżących na deskorolce, łyżworolkach czy rowerze. Może także powstać na skutek upadku, kiedy naturalnym ludzkim odruchem jest podparcie ciężaru ciała na dłoniach. Urazy przeciążeniowe mogą być z kolei wywołane dźwiganiem zbyt dużych ciężarów, nie tylko przy wykonywaniu pracy fizycznej, lecz również np. noszeniu ciężkich ... Przeczytaj więcej »

Wózek inwalidzki – koniec świata czy nowy początek?

wózki inwalidzkie

Wyobraź sobie zwyczajny dzień – jedziesz samochodem, siedzisz na ławce ze znajomymi, spacerujesz. Nagle zdarza się wypadek. Tracisz czucie w nogach. Przyjeżdża pogotowie. Budzisz się w szpitalu. Słyszysz diagnozę lekarza: paraliż kończyn dolnych, prawdopodobnie do końca życia będziesz poruszać się na wózku inwalidzkim. Jesteś w szoku, nie dowierzasz, przechodzisz chwilowe załamanie. Ale musisz postawić sobie pytanie: co dalej? Czy staniesz ... Przeczytaj więcej »

Marka Össur – lider nowoczesnych technologii w ortopedii

Obciążenia treningowe i startowe często balansują na granicy obciążeń fizjologicznych. Czasem mały błąd czy niedopatrzenie może być przyczyną poważnych konsekwencji – różnego rodzaju kontuzji, od drobnych dysfunkcji po urazy czasowo lub trwale ograniczające możliwości ruchowe. Problem urazów i przeciążeń dotyczy nie tylko sportowców wyczynowych, ale wszystkich osób uprawiających rozmaite dyscypliny sportowe. Tym bardziej, że coraz częściej nasza aktywność sportowa ma ... Przeczytaj więcej »

Materace przeciw odleżynom

Niektóre przewlekłe choroby wymagają praktycznie bezustannego leżenia. Długotrwały ucisk w miejscach styku z podłożem grozi jednak niedotlenieniem tkanek i w efekcie ich martwicą, czyli zjawiskiem znanym powszechnie pod nazwą ?odleżyn?. Mogą one również wystąpić u pooperacyjnych rekonwalescentów – już kilka dni w niemal całkowitym bezruchu może poskutkować powstawaniem mało estetycznych i bolesnych ran. Jak zapobiegać temu problemowi? W przypadku dochodzenia ... Przeczytaj więcej »

Żeby ruch był zdrowiem

Po wakacyjnych podróżach, wypoczynku i czasie rozprężenia jesień jest okresem powrotu do codziennych, planowych zajęć, obowiązków. Często we wrześniu na nowo układamy harmonogram działań na nadchodzące miesiące. To doskonały moment, aby w tym nowo budowanym planie uwzględnić regularną aktywność fizyczną. Należy pamiętać tylko aby formę ruchu dostosować do swoich możliwości fizycznych oraz poziomu sprawności. W przeciwnym razie zamiast poprawić nasze ... Przeczytaj więcej »

Mobilni niepełnosprawni

Mobilność, lokomocja dla większości przeciętnie sprawnych ludzi są sprawami tak oczywistymi, że nawet nie zastanawiamy się jak niezwykle ważną rolę odgrywają w naszym życiu. Idąc codziennie do sklepu, do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi, po dzieci do szkoły lub przedszkola nie myślimy o trudnościach, które napotykają w tych codziennych działaniach osoby niepełnosprawne. Nie zastanawiamy się jak wiele potrzeba wysiłku, aby ... Przeczytaj więcej »